Mistrzostwa Świata w Bergen. Time Trials Men Elite 20.09.2017

Jak pewnie wszyscy doskonale wiecie, właśnie trwają Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowy w norweskim mieście Bergen. Traf chciał, że ja właśnie w tym mieście aktualnie mieszkam.
Było dla mnie nie lada szokiem, jak się dowiedziałam, że mistrzostwa odbędą się właśnie tutaj (dowiedziałam się, ze wstydem przyznaję, dopiero w Prima Aprilis przez pewien żart w necie).

307

Dla nas – osób mieszkającym w tym mieście –  mistrzostwa są pewnego rodzaju przeszkodą w życiu codziennym. Zmiany w komunikacji miejskiej wprowadzono jeszcze przed rozpoczęciem, czyli w czwartek, 14. września. Od soboty natomiast wszędzie poruszam się z buta.

Mam to szczęście bowiem, że mieszkam na ulicy Nattlandsveien, na samym szczycie sporej góry, a pod moim oknem przelatuje trasa wszystkich wyścigów. Fajne jest to, że nie muszę nawet iść do centrum, żeby pokibicować. W miejscu gdzie mieszkam, kończy się podjazd, zaczyna zjazd, więc mogę wybierać, czy chcę obserwować mozolny wysiłek wspinających się ostatnie metry zawodników, czy uwieczniać jak się rozpędzają.

Przepraszam, ale wcześniejszych wyścigów nie udało mi się dla Was zrelacjonować, bo mimo wszystko jestem normalnym mieszkańcem i chodzę do prace, etc. Dziś nie udało mi się też zdążyć na przejazd Mateusza Taciaka. Pędziłam jak głupia, ale poruszanie się po mieście jest teraz trudne i powolne. Dotarłam za to do centrum około 14:40, postałam trochę niedaleko finałowego podjazdu pod Fløyen i ruszyłam w drogę powrotną do domu wzdłuż trasy wyścigu, około 6 km do Nattlandsveien robiąc po drodze zdjęcia wszystkim mijającym mnie kolarzom.

Grupę 6., w której startował Maciej Bodnar chciałam zastać już pod domem na „moim” wzniesieniu. Miałam nadzieję, że tam zejdę kawałek na odcinek podjazdu i napstrykam mu milion zdjęć, ale oczekiwanie na Bodnara się dziwnie przeciągnęło. Cały czas śledziłam, kto powinien zaraz jechać z tabelą startową, a tu niespodzianka. Nagle zamiast Maćka pojawił się Słowak  Primoz Roglic, który powinien jechać po nim, a tuż za nim nasz Maciek. Kliknęłam kilka zdjęć Roglica i kilka Maćka, ale nie tyle i nie takich, jak bym chciała.

Maciek miał zakrwawione kolano (jak się potem dowiedziałam – nie tylko jedno) i widać było, że podjazd ciężko mu idzie. Niestety chyba nie przyniosłam szczęścia naszemu kolarzowi. Zaliczył dwa upadki na samym początku wyścigu. Obił sobie obie strony ciała i cierpiał do samego końca, ale wyścig ukończył. Wierzcie mi, że jest mu czego gratulować, bo jeśli ktoś nie jeździł rowerem po  Bergen, nie wspinał się na  Fløyen, to trudno mu będzie sobie wyobrazić, jak to wygląda.
A Maciek dał radę do końca. Ukończył wyścig na 50. miejscu, Mateusz Taciak (który miał w tym wyścigu wcale nie startować) – na 36. Na podium stanął Tom Dumoulin, drugi dojechał Primoz Roglic, na miejscu trzecim stanął Chris Froome.

243

Jak dotąd największym polskim tryumfatorem MŚ w Bergen jest nasz junior Filip Maciejuk. Zdobył brązowy medal juniorów w Time Trials. Być może skrzydeł mu dodało koło pożyczone od Kwiato?

W klasyfikacji grupowej mężczyzn, Michał Kwiatkowski z Team Sky zajęli 3. miejsce.Eugenia Bujak z teamem BTC City Lubljana w klasyfikacji grupowej znalazły się na 7. miejscu (na 9.). W wyścigu indywidualnym na czas kobiet startowała jedna Polka, Aurela Nerlo i zajęła 35. miesjce. Piotr Brożyna i Szymon Brajnok  zajęli 23. i 24. miejsce w kategorii mężczyzn
do 23. r.ż.

W czwartek 21. września jest dzień jazd próbnych dla teamów po trasie wyścigu peletonu oraz odbędzie się Race to Celebrate, czyli wyścig dla wszystkich chętnych, którzy zgłosili swój udział. W piątek natomiast wystartują klasyczne wyścigi szosowe. Ja z pewnością będę robić zdjęcia
w niedzielę, podczas Men Elite Road Race, a uwierzcie mi, będzie co oglądać. Wyścig zacznie się na okolicznej wyspie, przetnie kilka mostów, widoki was oszołomią! A potem znów będą kręcić kółka po Bergen – w tym pod moim domem. Czołówka mężczyzn przejedzie pod moim domem w niedzielę aż 12. razy! Ale nie bójcie się, postaram się nie stać w miejscu i zrobię Wam fotki również z innych odcinków wyścigu 🙂

268

165165 57

Połącz się z Facebook