Wymarzone prezenty rowerowe

rower świeta

Okres przed świętami, to jeden z najbardziej pracowitych okresów w roku. Wszyscy nie dość, że zaczynają robić długo dojrzewające pierniki, gromadzą artykuły żywnościowe na święta, kombinują skąd wziąć najpiękniejszą choinkę, to przede wszystkim w tych śladowych momentach wolnego czasu, kompletują prezenty. A nie jest to łatwe. Każdy chciałby, żeby prezent akurat od niego był najbardziej trafiony, idealny: piękny i praktyczny za razem. Sprawę bardzo ułatwia, jeżeli osoba ma jakąś pasję, jak np. kolarstwo i cieszy się ze wszystkiego, co jest związane z rowerem.

Oto kilka pomysłów na rowerowe prezenty, które powinny ucieszyć każdego ogarniętego cyklozą.

1. Prezenty symboliczne 

Czyli wszystkie głupotki użytku codziennego, które ucieszą kolarza. Mogą to być np.: kolorowe skarpetki (np. Happy Socks), lub sztućce z kluczem płaskim na końcu DIY by Diesel with Seletti, czy stylowy nóż do pizzy (np. firmy Park Tool) w kształcie roweru.

prezenty rowerowe

prezenty rowerowe

prezenty rowerowe
2. Rowerowe książki

Nadal dostępna jest w księgarniach kultowa książka „Zinn i sztuka serwisowanie roweru górskiego”, można też (nieco drożej) wyszukać angielską wersję dotyczącą rowerów szosowych „Zinn and the art of road bike maintenence”.  W każdej biblioteczce pasjonata rowerów przyda się też niesamowity album ze zdjęciami Guy Andrews „Magnum Cycling”.

prezenty rowerowe książki
prezenty rowerowe książki
prezenty rowerowe książki

3. Narzędzia

To jest coś, co kochamy. Zaczynając od najprostszych kluczy dobrej jakości: płaskich, kompletów imbusów, poprzez ściągacze do korb, klucze do sterów, a na wyszukanych biketoolach kończąc. Najważniejsze, by w prezencie kupić klucze dobrej jakości, bo byle jakie, to każdy ma, a dobre klucze gromadzi się latami. Dobrym pomysłem będzie też zakup dobrej jakości pompki, bo na to też zawsze szkoda pieniędzy, a taka otrzymana w prezencie posłuży latami.

prezenty rowerowe narzędzia

prezenty rowerowe narzędzia
4. Dobre oświetlenie

Trzeba tylko pamiętać, żeby było dobrze przystosowane do roweru i uprawianej dyscypliny. Miłośnikowi rowerów szosowych kupujemy lampki uniwersalne, czyli mocne, ale nie za duże, raczej lekkie i z montażem na kierownicy. Miłośnikowi jazdy terenowej najlepiej kupić zestaw z bardzo mocną przednią lampą. Przeważnie będzie ona miała zewnętrzną baterię (trzeba zwrócić uwagę, czy przewód nie jest za krótki) oraz możliwość zamocowania na kasku. Dla rowerzystów miejskich wybieramy lampy nieco słabsze. Dobrze jeżeli mają tryb do jazdy dziennej i są widzialne również z boku. Trzeba też się upewnić, czy lepszy będzie zestaw mocowany na sztycę i kierownicę, czy na wspornik i bagażnik. Jak dla mnie jedną z najlepszych lamp tylnych (mimo, że już wcale nie nowych) jest Mactronic WALLe pierwszej generacji. Powstało też kilka udanych podróbek tej lampki. Na przód mogą być też propozycje od Mactronica, ale moim zdaniem aktualnie bardzo dobrze wypadają lampki firmy Pro-X, które za niską cenę oferują bardzo mocne światło (np. tył ProX Minor, przód – ProX Lupus). Osobiście przetestowałam i cenię bardzo lampy Moon – cena średnia, jakość i trwałość bardzo dobre.

prezenty rowerowe oświetlenie

prezenty rowerowe oświetlenie
5. Elektoronika

To idealny pomysł na prezent dla rowerowych gadżeciarzy, ale także dla zapalonych kolarzy, którzy poważnie podchodzą do treningów, śledzenia wyników, pomiarów mocy, tętna. Wciąż bardzo popularne są wszelkiego rodzaju „komputery pokładowe” typu Garmina, liczniki z pomiarem kadencji, buty z pomiarem mocy oraz sportowe kamerki, np. GoPro Hero (aktualnie Hero 5).

prezenty rowerowe elektronika
garmin-edge-gps-bike-computer

Czego natomiast lepiej nie kupować w prezencie?

Z ubrań lepiej wybrać bieliznę termiczną, skarpetki, czapkę pod kask, czy maskę z filtrem do jazdy w mieście, niż bluzy, czy spodenki rowerowe, bo trudniej trafić. Unikajmy kupowania w prezencie kasków i butów. Nawet, jeżeli znamy rozmiar buta, długość wkładki, obwód głowy. Te produkty mają różną budowę i kask spełniający kryteria może okazać się i tak niewygodny, a buty za wąskie w podbiciu. Ja unikałabym też zbyt wyrazistych dodatków rowerowych, bo gusta się różnią i bardzo trudno w nie trafić. Dla rowerzystów jeżdżących również zimą zawsze przydatne są dobre ochraniacze na buty (ciepłe i nieprzemakające), Nogawki i rękawki do kolarskiego stroju i ciepłe zimowe rękawice.

„Mam nadzieję, że pomogłam” (cytując Arlenę Witt :)). Samych udanych prezentów! Bo nie ma nic smutniejszego, niż się starać, mieć nadzieję… i zobaczyć skrywane rozczarowanie w oczach obdarowanego.

 

Połącz się z Facebook