Gios Torino- klasyka i nowoczesność w najlepszym włoskim wydaniu.

Rower gios
Mój szef, rowerowy fanatyk, wielbiciel rowerów klasycznych i nietypowych, rowerów z historią, kupił ostatnio kolejny rower. I o dziwo przy okazji zdecydował się sprzedać w związku z tym ten, którego myślałam, że nie pozbędzie się nigdy, który kochał, mimo że prawie na nim już nie jeździł. Podobnie, jak ja sprzedałam moje kochane stare Fuji tylko po to, by kupić kolejne. Jaki rower go do tego skłonił? Z pozoru bardzo niepozorny. Niebieska szosówka o charakterystycznym odcieniu, z prostą kierownicą i karbonowym widłem, ale na klasycznej, stalowej ramie.

Rowery firmy Gios

Na początku patrzyłam na Giosa i nic nie iskrzyło, ale im więcej zaczęłam mu się przyglądać, przeglądać katalogi, czytać o historii, patrzeć, jak prezentuje się na ulicy, tym bardziej zaczął mi się ten rower podobać. Albo raczej marka, bo sama wybrałabym pewnie inny model, albo dwa –  jeden klasyczny i jeden nowoczesny. Bo jak się okazuje Gios ma rozdwojenie jaźni. Pielęgnuje zamiłowanie do tradycji, produkując wciąż dobre rowery o klasycznej budowie i wyglądzie, ale też idzie cały czas na przód ze swoją linią rowerów super nowoczesnych, spełniających najwyższe aktualne standardy technologiczne i osprzętowe.

gios rower
Historia Giosa

Histroia Giosa zaczyna się od 1916 roku, kiedy urodził się Vittorio Veneto Tolmino Gios. Dwa lata później rodzina Giosów zamieszkała w Torino i tam prowadziła biznes rodzinny. Młody Tolmino jednak od najwcześniejszych lat zapałał miłością do rowerów i zaczął odnosić w tej dziedzinie sukcesy. Mając zaledwie 15 lat zadebiutował w młodzikach i szybko przeskoczył do kategorii Amateur. W W 1936 r. spektakularnie wygrał prestiżowy CUB „King” jadąc ze średnią 42 km/h. Następie wystąpił na Olimpiadzie i w kolejnym roku (pomimo wojny) w Wilekich Klasykach oraz Giro d’Italia. Jeździł w Legano Bartali, a następnie Wolsit-Binda.

Po wojnie postanowił otworzyć w Turynie pierwszy sklep rowerowy. Tam powstał Velo-Club GIOS, którego reprezentantem został Italo Zilioli, który rok później na rowerze zbudowanym przez Giosa zdobył mistrzostwo Włoch.

Sama marka Gios powstała w 1948 roku. W latach pięćdziesiątych kilkakrotnie zmieniała swoje siedziby w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowania rynku. Do firmy natomiast przyłączyło się trzech synów Tolmino: Alfredo, Adriano i Aldo. Dwóch pierwszych zaangażowało się w sprawy administracyjne, trzeci w rozwój produkcji i innowacyjności produktów.

gios rower
„Gios Blue”

W 1971 roku na wystawie w Mediolanie firma zaprezentowała model „Easy Rider” inspirowany filmem z tamtych lat. Rower przyciągnął zainteresowanie wszystkich i został zauważony przez Giorgio Perfetti, właściciela firmy produkującej słodycze, producenta popularnych gum do żucia Brooklyn, który postanawia wypromować firmę. Rower staje się nagrodą w organizowanym przez niego konkursie. Po roku Perfetti ponownie zwraca się do firmy z propozycją stworzenia profesjonalnej grupy kolarskiej Brooklyn, która jeździć będzie na rowerach Gios. Ma jednak prośbę, by kolor rowerów nawiązywał do jego produktów. Tak powstaje bardzo charakterystyczny i do dnia dzisiejszego nadal dominujący w produktach marki kolor „GIOS Blue”.

gios rower

Dalsza historia Giosa jest równie ciekawa, a Brooklyn na zawsze wpisał się w historię kolarstwa, wygrywając wraz z Giosem wiele prestiżowych wyścigów. Warto zagłębić się w czeluście Internetu i trochę pogrzebać. Przyda się jednak kulawy Tłumacz Google, chyba, że znacie język włoski.
Sama marka Gios i genialny Aldo, przyczyniły się natomiast znacząco do rozwoju technologicznego w zakresie budowy ram, wprowadzając wiele z pozoru zaskakujących innowacji w geometrii.

Współcześnie

Aktualnie właścicielem marki Gios jest Alfredo Gios i jego nazwisko pojawia się na wszystkich eksportowanych poza Włochy ramach. I choć marka nie jest już tak bardzo rozpoznawalna i musiała ustawić się w jednym szeregu  z innymi świetnymi producentami, Blue Bicycle Made in Italy ma się nadal świetnie, tworzy najlepszej jakości rowery i warto się tą marką zainteresować.

gios rower

Połącz się z Facebook