Świat tandemów – dlaczego u nas to nadal nisza?

Skandia_link
Większości osób, tandem kojarzy się z miejskim dwuosobowym rowerem dla ludzi starszych, na śluby i eleganckie przejażdżki w ładnych ciuszkach. Tymczasem świat sportowych tandemów jest niesamowicie ciekawy. Rzadko można je zobaczyć w rowerowych gazetach, niewiele się czyta i widuje relacji z tandemowych wyścigów, a sportowcy wygrywający na tandemach przeważnie nie doczekują się należytej chwały. Moim zdaniem bardzo niesłusznie. Bo w tym świecie jest krew, pot i łzy, jest niesamowicie widowiskowo, spektakularnie, jest błocko, jest prędkość, są wielkie triumfy i wielkie przegrane. Emocje są często nawet większe, niż w wystąpieniach solowych.

Od kiedy zobaczyłam pierwszy tandem downhillowy, jestem zafascynowana. Zaczęłam marzyć o tym, by razem ze swoim chłopakiem móc wsiąść na jeden rower i poszaleć po górach i bezdrożach. Jazda takim tandemem to świetna zabawa. Jak dla mnie, nie musi to być typowa downhillówka, może być zwykłe XC, ale chciałabym taki rower kiedyś posiadać. To moje nowe marzenie. Z resztą tandem szosowy też bym z chęcią przytuliła do serca. Dwie osoby, na jednym rowerze muszą być super zgrane i bezgranicznie sobie ufać. Mają wspólną satysfakcję z każdej pokonanej przeszkody. Mogą razem się bać, razem cieszyć, śmiać, razem podnosić na duchu i razem znosić trud, by potem razem to wspominać. Bardzo mi się ta idea podoba.

tandem
tandem

W Polsce niestety tandemy są bardzo mało popularne. Wyczynowe tandemy traktujemy raczej jako sprzęt dla niepełnosprawnych, niż coś atrakcyjnego również dla osób w pełni sprawnych. Mam jednak przeczucie, że ta sytuacja zacznie się zmieniać, bo stajemy się konsumentami coraz bardziej świadomymi i tak, jak coraz bardziej popularne stają się wysokiej klasy rowery do różnych dyscyplin szosowych i górskich, tak i tandemy doczekają się swojej rzeszy wielbicieli, bo są świetne zarówno dla par, jak do jazdy z dziećmi i np. do nauki jazdy w ciężkim terenie. Na tandem możemy wsiąść z dużo bardziej doświadczonym znajomym i pokonać pierwszy strach przed szybkimi zjazdami, korzeniami oraz nauczyć się techniki. Na torach testowych powinno się wprowadzić taką atrakcję w postaci możliwości przejazdu z doświadczoną osobą w tandemie.

tandem
tandem

Szosowe tandemy natomiast pozwalają osiągać prędkości o jakich przedtem mogliśmy tylko pomarzyć. Przestajemy być zależni od własnych spadków i wzrostów formy. Kiedy jeden słabnie, drugi nadal ciśnie.

Polecam stronę: http://mtbtandems.com/

Jest tam sporo porad i galerii. I oczywiście setki filmów na youtubie, po których aż chce się wyjść z domu i wskoczyć na… tandem.

 
tandem
tandem

Połącz się z Facebook