The Arc Bicycle – rower ze stali nierdzewnej wydrukowany 3D

arc3

Technika drukowania 3D już od kilku lat jest bardzo przydatna w branży rowerowej. Dzięki niej, projektowanie ram, części i komponentów stało się znacznie łatwiejsze. Producenci wykorzystują techniki drukowania 3D głównie do tworzenia projektów i prototypów. Dzięki rozwojowi różnych technik drukowania, staje się możliwe wdrożenie drukowania 3D nie tylko do procesu planowania, ale także produkcji rowerów i nie tylko.

arc2

Grupa studentów z holenderskiego Uniwersytetu w Delft postanowiła udowodnić, że drukowanie 3D może posłużyć do tworzenia przedmiotów coraz większych, bardziej złożonych i w pełni funkcjonalnych. Jako przykład przedmiotu użytkowego o średnim rozmiarze, powstał rower o nazwie The Arc Bicycle. Jego rama została wykonana ze stali nierdzewnej. Studenci współpracowali przy jego tworzeniu z firmą R&D, która opracowała roboty o wieloosiowych ramionach drukujące metodą MX3D.

Twórcy, spodziewając się, że ich konstrukcja może okazać się mało stabilna, zdecydowali się położyć największy nacisk na dobór najlepszego materiału, rezygnując z oszczędzania na wadze roweru. W rezultacie, rama przez nich wyprodukowana, waży nieco poniżej 20 kg. Do niej zamontowano tradycyjnie wykonane koła, widelec, siodło i napęd typu ostre koło.arc

Głównym celem i założeniem projektu było, czy rower po złożeniu będzie nadawał się do jazdy. Jak się okazało, przeszedł pomyślnie testy podczas przejażdżki po Delft. Jak deklarują twórcy, rower jest wygodny, dobrze się prowadzi i nie odczuwa się znacząco jego wagi podczas jazdy. Trzeba jednak pamiętać, ze to Holendrzy, a oni są przyzwyczajeni do ciężkich rowerów i pojadą właściwie na wszystkim, co ma dwa koła.  Efekty pracy studentów z Delft możecie ocenić sami:

Trzeba przyznać, że rower wygląda niesamowicie. Na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że tak ażurowa i delikatna konstrukcja może tyle ważyć. Kolejnym celem naukowców z  MX3D jest projekt mostu wybudowanego tą samą metodą, który ma powstać w Amsterdamie.

The Arc Bike  nie jest jednak jedynym rowerem wydrukowanym metodą 3D. W miasteczku Perth w Australii istnieje bowiem firma Flying Machine, która z powodzeniem uruchomiła produkcję ram tytanowych, których rurki są drukowane 3D. Jak deklaruje Matthew Andrew, właściciel firmy, dzięki takiemu procesowi produkcji, stało się możliwe stworzenie ultralekkich tytanowych ram opartych na rurach o jeszcze cieńszych ściankach przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości i skróceniu czasu produkcji. Jedynym minusem innowacyjnej metody drukowania 3D EBM  (electron beam melting), którą stosuje firma, jest chropowata powierzchnia produkowanych elementów. Firma w prawdzie oferuje ramy szlifowane, ale za dodatkową opłatą wynoszącą $2000. Większość ram Flying Machine maluje się więc dla wygładzenia powierzchni.

flying machine2flying machineWszystkim ciekawym, jak technologie 3D są już wykorzystywane w branży rowerowej polecam lekturę tych kilku artykułów:

http://www.bikeradar.com/road/news/article/flying-machines-3d-printed-titanium-frame-39791/

http://www.bikeradar.com/news/article/creating-bikes-and-parts-with-a-3d-printer-34996/

http://www.bikeradar.com/road/news/article/bastion-cycles-combine-customized-3d-printed-titanium-and-carbon-44736/

http://www.bikeradar.com/news/article/video-3d-titanium-printing-of-bicycle-components-37404/

Źródło:

http://www.bikeradar.com/road/news/article/3d-printed-steel-arc-bicycle-developed-at-dutch-university-46347/

Połącz się z Facebook