Relacja z I Kongresu Kolarskiego w Sopocie

Od kilku tygodni czekałam na te dwa dni. Szykowałam się na dużo rowerowej wiedzy, na swojego rodzaju rowerowe święto. I nie zawiodłam się, bo można było sporo wchłonąć na temat tego, jak wygląda życie kolarza od podszewki oraz wszystkich innych osób, które na jego sukcesy pracują.

Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.55.11

Wyobrażałam sobie, że będzie dużo czysto technicznej, czy teoretycznej wiedzy, a otrzymałam wiedzę praktyczną w relacjach z pierwszej ręki i uważam, że to jest bezcenne. Bo w sumie jak przedstawić szerzej temat typu masaż sportowy, czy sportowa dieta w godzinę, góra półtorej? Można tylko coś naświetlić i opowiedzieć trochę historii z codziennej pracy.
Pierwszym prelegentem był doktor Krzysztof Ficek, ortopeda, który opowiedział o tym, dlaczego w treningu kolarskim warto również wykonywać rozgrzewki i o tym, dlaczego kolarze powinni trenować całe swoje ciało, a nie tylko jechać przed siebie. Ja dla siebie wyciągnęłam z jego wykładu kilka cennych uwag dla osób po rekonstrukcjach więzadeł. Jego wykład był chyba najbardziej rozbudowany w kwestiach wiedzy teoretycznej.
Następnie na salę wyszła Katarzyna Wójs z nowinkami w dziedzinie dietetyki i wprowadzeniem do podstaw sportowej (i nie tylko) diety. Spory nacisk postawiła m.in. na uświadomienie nam, jak bardzo ważne jest zachowanie stanu jelit w dobrym stanie, nad czym nikt się przeważnie nie zastanawia, a co w dużej mierze warunkuje jakość naszego trawienia i przyswajanie wielu substancji odżywczych.

Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.45.35
Trzecim prelegentem pierwszego dnia okazała się bardzo wesoła, energiczna i radosna Hannah Grant. Hannah jest gwiazdą duńskiej telewizji i szefem kuchni. Od pięciu lat pracuje w ekipie Tinkoff-Saxo jako prywatny kucharz, gotując m.in. dla Rafała Majki, Pawła Poljańskiego i Macieja Bodnara. Hannah przyjechała do nas opowiedzieć, jak to się stało, że team ma własnego kucharza, jak ważne jest, by każdy kolarz miał zindywidualizowaną, zbilansowaną dietę, by posiłki były wiadomego pochodzenia i przyrządzone w czystej kuchni. Ma w sobie mnóstwo pozytywnej energii, którą przekazała widowni (przynajmniej tej rozumiejącej język angielski, bo żarty nie zawsze udawało się zgrabnie przetłumaczyć). Hannah oczkiem w głowie jest ciężarówka-kuchnia, którą uwielbia i która wraz z nią podąża za teamem gdziekolwiek jadą.
Kolejnym punktem (przynajmniej dla mnie, bo jeden wykład niestety opuściłam) było przedstawienie naszych wybitnych kobiet i nieco o tym, jak kolarstwo wygląda od kobiecej strony. Najpierw był film – wywiad z Kasią Niewiadomą, którego niestety ze względu na problemy techniczne nie udało nam się obejrzeć do końca. Następnie stanęła przed nami Genia Bujak i z wielką dozą prostolinijnej skromności opowiedziała nam, jak się zaczęła jej kariera, jakie są różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w kolarstwie i ogólnie, jak kobiece kolarstwo jest postrzegane oraz co się robi w celu jego popularyzacji. Np. w nadchodzącym roku Tour de Pologne będzie organizowany równolegle dla ekip kobiecych. Wielkim szokiem dla mnie były różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Nie sądziłam, że różnica jest aż tak wielka.
Później nastąpił klucz programu pierwszego dnia i wkroczyli wymienieni wcześniej zawodnicy polscy teamu Tinkoff-Saxo. W radosnej atmosferze posłuchaliśmy opowieści o ich przedstartowych rytuałach. Jednak nie tylko. Rafał, Paweł i Maciek opowiadali o tym, jak wyglądają ich przygotowania, ale także ogólnie życie w drodze. Jednym ze wspomnianych rytuałów, o którym wspomniał Rafał (którego większość załogi, która nie włada naszym językiem nazywa Rafa) jest niegolenie nóg wieczorem przed samym startem. Goli je, ale dzień wcześniej, żeby na starcie nie było tych najostrzejszych odrostów, tylko takie już nieco bardziej miękkie. Wieczór zakończył Steven de Jongh, dyrektor sportowy i trener Tinkoff-Saxo, który na przykładzie Pawła Poljańskiego przedstawił podstawy analizy pracy kolarza wraz z wynikami na wybranych odcinkach wyścigów.
Kolejny dzień rozpoczęła ponownie Hannah Grant tym razem omawiając żywienie teamu po zakończeniu wyścigu. Jej przedstawienie poranne niestety przegapiłam, bo śniadanie w naszym hotelu okazało się wyjątkowym „slow foodem”.
Później widownię przejął Tomasz Czapelski, z wykładem o tym, czego potrzebują zawodnicy po przejechaniu długiego wyścigu. Na czym polega masaż zawodnika po skrajnym wysiłku, co jest pomocne, jak samemu można sobie pomóc, jeżeli nie mamy tego szczęścia posiadać własnego masażystę.

Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.47.00
Następnie stanęła przed nami Adrie Visser, była kolarka holenderska i olimpijka, która opowiedziała o swojej karierze, o tym jak sobie radziła kiedyś, o znaczeniu stresu w karierze sportowca. Jak sobie radzić z własnymi ograniczeniami. Następnie naświetliła, jak wygląda jej życie i czym zajmuje się teraz i trzeba przyznać, że pozostaje osobą bardzo aktywną.
Steffen Linsgaard, fizjoterapeuta i członek zespołu Tinkoff-Saxo z Danii, zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Szybko, dynamicznie i zabawnie poprowadził wykład o przygotowaniu zawodników do następnego dnia treningowego. Było o zmęczeniu, bólu, cierpieniu. O tym, że często zawodnik bardzie potrzebuje podniesienia na duchu, niż pomocy fizycznej. Ten motyw zresztą przewijał się kilka razy. Zawodnicy często potrzebują najbardziej po prostu porozmawiać – najchętniej we własnym języku.
Następnym prelegentem był Marek Sawicki, masażysta Michała Kwiatkowskiego. Tytuł wykładu brzmiał „„Sen to podstawa” – czyli ile razy Kwiato zasnął na stole do masażu”. Dowiedzieliśmy się jednak między innymi, że Kwiato przeważnie wcale nie zasypia. On tak bardzo wczuwa się w ogarnianie internetów, odpisywanie na maile i smsy, że często można do niego mówić, a on jest w swoim świecie i prędzej odpowie, jak mu się wtedy wyśle smsa.
Kolejny prelegent był nie mniej żywiołowy. Michał Pomietło, czyli były kolarz, a obecnie mechanik rowerowy pracujący dla Tinkoff-Saxo, a przedtem dla Amore&Vita z wielką pasją odpowiedział o swojej codziennej pracy. Rowery wyścigowe i zapasowe myje się codziennie, rowery treningowe raz na dwa dni. Jakie są najgorsze grzechy, jakie możemy wyrządzić swojemu rowerowi. Jak myć rower, jak smarować. Rowery nie należą do kolarzy, tylko do nas (mechaników) i robimy je jak dla siebie samego… to tylko kilka z kwestii, które poruszył i mógłby tak do późnych godzin, gdyby nie ograniczenia w czasie prelekcji. Bardzo pozytywny człowiek o wielkiej pasji do tego, co robi.

Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.47.37
Na zakończenie obejrzeliśmy film o kulisach organizacji Tour de Pologne, który uwieńczyła rozmowa Czesława Langa z Tadeuszem Wojtasem. Mówili sporo o różnicach w tym, jak było kiedyś i jak jest teraz. Wspominali swoje dawne wyścigi, sukcesy. Opowiadali, jak wyglądał sprzęt, w jakich warunkach się spało na tourach kiedyś, kto robił buty kolarskie, które kupowali kiedyś wszyscy.
Potem było wręczenie nagród w loterii wizytówkowej. Ja niestety nie miałam szczęścia, ale trzeba przyznać, że na tak wąską widownię, nagród było bardzo dużo. Potem nastały uściski, wspólne zdjęcia na scenie, wręczenie kwiatów prelegentom. I koniec imprezy.
Na koniec dodam, że w połowie pierwszego dnia przemawiał jeszcze Tomasz Marczyński. Niestety niewiele mogę powiedzieć o jego prelekcji, bo załapałam się tylko na koniec. Za to w trakcie porozmawiałam sobie ze znajomym z branży, usiadłam na poduszce do pomiaru szerokości siodła i dowiedziałam się, jaki rozmiar buta Specialized powinnam mieć oraz że nie jestem idealnym kolarzem, bo nie mam płaskostopia i powinnam nabyć specjalne wkładki do butów.
Zdjęcia jak zwykle wyszły mi kiepskie. Muszę kupić zewnętrzną lampę i oswoić się z nowym aparatem, bo jakoś jeszcze nie rozgryzłam, jak w nim ustawić, żebym mogła ustawiać punkt ostrzenia manualnie.

 

Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.48.51 Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.48.40 Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.48.23 Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.48.09 Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.48.00 Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.47.18 Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.46.33 Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.46.20 Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.46.05 Zrzut ekranu 2015-12-20 o 17.45.52

Połącz się z Facebook