Maratony

Kiedy słyszymy, że ktoś uczestniczył w maratonie, zaczynamy się zastanawiać w jakim maratonie – rowerowym czy biegowym – ponieważ ten związany z dwoma kółkami z roku na rok staje się coraz bardziej popularny w Polsce.

Najlepiej widać to we frekwencji, która z zawodów na zawody jest coraz większa, a każdy kolejny rekord wydaje się już pod względem organizacyjnym nie do pobicia. Początki były skromne, bo na pierwszym maratonie w Szklarskiej Porębie w 1997 roku stanęło około 200 zapaleńców. W miniony weekend na mecie Skandia Maraton Lang Team w Chodzieży stanęły 524 osoby, a wystartowało jeszcze więcej. Dlaczego maratony rowerowe są tak popularne i co roku przybywa imprez, w których może wystartować każdy ?

Maratony są imprezami masowymi, gdzie współzawodnictwo pozwala na pokonywanie własnych słabości – zmusza i pobudza do walki w jak najbardziej pozytywny sposób, a oprócz dobrego przygotowania fizycznego liczy się siła naszego charakteru. Dla wielu uczestników samo pokonanie równie pięknej jak trudnej trasy jest wystarczającą nagrodą. Każdy start jest swego rodzaju przygodą, okazją do spotkania się ze starymi znajomymi, porozmawiania o sprzęcie i nie tylko. A ukończenie maratonu dostarcza wielu historii na lata, które są zawsze miło wspominane.


Minęło sporo czasu od pierwszego startu w Szklarskiej, i wiele się od tamtej imprezy zmieniło – oczywiście na dobre. To, co kiedyś było dziełem grupki zapaleńców, przerodziło się w profesjonalnie przygotowany cykl imprez, gdzie z roku na rok jest coraz więcej atrakcji, a trasy są tak przygotowane, że nie tylko zapewniają wspaniały poziom imprezy, ale i piękne widoki.

Wszystko to składa się w całość, dzięki czemu miłośników maratonów co roku przybywa, a ci, którzy startują już po raz kolejny nie narzekają na nudę i z podekscytowaniem czekają na kolejny sezon – zupełnie jak ja 😉

Połącz się z Facebook